Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania pod wynajem, zastanów się jak zaaranżować i wyposażyć lokal, aby szybko znalazł najemcę po korzystnej dla Ciebie cenie.

Inaczej musimy przygotować mieszkanie, jeśli decydujemy się na wynajem studentom, a inaczej, jeśli myślimy o najemcy korporacyjnym. O ile w pierwszym przypadku nie musimy wkładać zbytniego wysiłku w dobór elementów dekoracyjnych, o tyle firmy wynajmujące mieszkania swoim pracownikom, stawiają określone wymagania odnośnie rodzaju mebli, sprzętu AGD, czy dodatkowego wyposażenia.

Wiele elementów pozostaje wspólnych. Należą do nich miedzy innymi funkcjonalność, korzystne rozplanowanie przestrzeni (właściwe rozplanowanie przestrzeni pozwoli stworzyć ergonomiczne, wygodne dla użytkownika wnętrze).

Kolory w mieszkaniu powinny być neutralne i stonowane – takie mieszkanie podobają się wielu ludziom oraz tworzą pozytywne pierwsze wrażenie. Jasne ściany optycznie powiększają przestrzeń, ciemne sprawiają, że pomieszczenia wydają się mniejsze. Dzięki zróżnicowanej intensywności kolorów możesz poprawić proporcje niektórych pomieszczeń.

Jeśli zaryzykujesz nieco ostrzejsze barwy – możesz wyeliminować w ten sposób część potencjalnych najemców, których razić będą takie kolory we wnętrzu.

Urządzona kuchnia i łazienka wraz z niezbędnymi sprzętami (takimi jak pralka, lodówka etc.), to już w dzisiejszych czasach standard. Wielu klientów życzy sobie całkowitego wyposażenia mieszkania (łącznie ze sztućcami, talerzami itd.).

Jeżeli nie masz kompletnie wyposażonego lokalu, zaznacz w ofercie, że możesz negocjować dodatkowe wyposażenie mieszkania.

Nie warto oszczędzać na materiałach użytych do remontów i wykończenia mieszkania, ponieważ może się okazać, że przy zmianie najemcy konieczny będzie kolejny remont.

Sukces odnoszą ci właściciele mieszkań, którzy przy urządzaniu mieszkania kierują się gustami i potrzebami najemców. Jeżeli wszystko w mieszkaniu współgra i tworzy harmonijną całość – tworzy to dobre wrażenia i sprawia, że potencjalny najemca dobrze się czuje w takim wnętrzu.

Ważne jest połączenie funkcjonalności z uniwersalnym designem, urozmaiconym o oryginalne elementy – np. ciekawą formę wanny, lub rodzaj oświetlenia aranżującego przestrzeń, które przykuje uwagę najemcy i wpłynie na podniesienie prestiżu. W mieszkaniach urządzanych pod wynajem eksperci radzą stosowanie bardziej ekonomicznych rozwiązań i korzystanie z popularnych marek w przypadku ceramiki, armatury, czy wyposażenia kuchni.

Zakup mieszkania po to, by je wynająć, czyli popularne buy to let to forma inwestowania, która zdobywa rosnącą liczbę zwolenników. Taka forma lokowania pieniędzy pozwala na osiąganie pasywnego przychodu, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie w okresie emerytalnym. Inwestowanie pod wynajem nie ogranicza się tylko do „żonglowania” finansami. O tym kto i za ile wynajmie daną nieruchomość, decyduje bowiem w dużym stopniu jej wykończenie. Urządzanie mieszkań pod wynajem to sztuka kompromisów. Nie można stawiać tylko na bardzo odważne rozwiązania i indywidualizm. Takie mieszkanie musi trafiać w przeciętny gust.

Urządzone mieszkanie robi zupełnie inne wrażenie na kliencie. Nowoczesne, oryginalne wnętrze sprawia, że oglądający je czuje, że chce w nim zamieszkać i jednocześnie ma świadomość, że decydując się na nie, otrzyma dokładnie to, co widzi. Drugą ważną kwestią jest oszczędność czasu i uniknięcie problemów. Wynajem wykończonego mieszkania eliminuje potrzebę szukania mebli oraz ich transportu i montażu.

Inwestując w nieruchomość pod wynajem warto także zwrócić uwagę na dopasowanie standardu wyposażenia mieszkania od lokalizacji. Drogie wykończenie nie wpłynie znacząco na podwyższenie stawki najmu, jeżeli mieszkanie znajduje się w mało atrakcyjnym miejscu, lub zaniedbanym budynku.