www.tak-mieszkam.pl
Pomysły na mieszkanie modne i wygodne !
Rodzaje baterii łazienkowych i kuchennych
Czym się kierować przy wyborze baterii łazienkowych i kuchennych
Baterie umywalkowe, baterie i panele prysznicowe, baterie wannowe, baterie natynkowe i podtynkowe, baterie stojące i ścienne, baterie termostatyczne. W większości przypadków elementem decydującym o wyborze baterii jest jej kształt, zazwyczaj dopasowany do wyglądu całości kuchni lub łazienki. Pamietajmy, ze odpowiednio dobrane będą ozdobą wnętrza, niewłaściwie przysporzą właścicielom wielu kłopotów, a co gorsza czasem i niespodziewanych kosztów.
Pierwszą rzeczą na jaką należy się zdecydować jest sposób montażu baterii.
- baterie sztorcowe – najpopularniejsze modele to stojące baterie umywalkowe, bidetowe i zlewozmywakowe. Montuje się je na obrzeżu umywalki, wanny lub zlewozmywaka w specjalnie zrobionych do tego celu otworach. Instalację wodną wystarczy doprowadzić w pobliże planowanego miejsca montażu. Zwykle łączy się ją z baterią za pomocą elastycznych wężyków.
- baterie ścienne – głównie wannowe i prysznicowe. Przymocowuje się je bezpośrednio do instalacji wodnej. Musi więc ona być doprowadzona dokładnie do miejsca montażu baterii. Ważne jest też precyzyjne rozmieszczenie końcówek rur, aby dało się przymocować do nich baterię. Prace te trzeba wykonać przed wykończeniem ścian i ewentualnym położeniem glazury czy innej okładziny. Standardowo baterię ścienną umieszcza się 25–35 cm nad krawędzią zlewozmywaka lub umywalki czy wanny, a rury prowadzi w odległości około 15 cm od siebie.
Dostępne są też ekskluzywne baterie dwu–, trzy–, cztero– i pięciootworowe montowane na obrzeżu wanny. W bateriach tych pokrętła do ustawiania ciepłej i zimnej wody lub mieszacz, wylewka oraz rączka prysznicowa są oddzielnymi elementami.
- baterie podtynkowe – montowane przy wannie lub kabinie prysznicowej. W ścianie montowany jest mechanizm sterujący wypływem wody, na zewnątrz widoczna jest dźwignia baterii wraz z ozdobną maskownicą i przełącznikiem oraz wylewką.
Łatwiejszy montaż oraz możliwość korygowania miejsca umieszczenia baterii bez konieczności kucia ścian sprawiają, że niemal we wszystkich nowych łazienkach i kuchniach montuje się dziś baterie stojące. Natomiast baterie ścienne są kupowane zwykle wtedy, gdy trzeba zastąpić starą baterię nową, bez zmiany sposobu prowadzenia instalacji wodnej oraz do wyposażenia wanien w baterie.
Po drugie przy wyborze baterii należy zwrócić uwagę nie tylko na styl, ale też na wielkość pomieszczenia.
Zbyt mała bateria zniknie w dużej łazience czy kuchni, natomiast zbyt oryginalna – nie zawsze będzie dobrze wyglądała w małym pomieszczeniu, a często jej funkcjonalność pozostawiać będzie wiele do życzenia. Dopasowując wielkość baterii, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zasięg wylewki – tj. jej długość i umiejscowienie perlatora – sitka, przez które wypływa woda. Dobrze dobrana bateria umywalkowa charakteryzuje się tym, iż woda z niej wylewa się wprost lub w bezpośrednie sąsiedztwo odpływu. Podobnie ma się sytuacja z bateriami zlewozmywakowymi. Tutaj jednak należy pamiętać jeszcze o jednej zasadzie, im wyższa wylewka baterii zlewozmywakowej tym praktyczniejsza w użytkowaniu – łatwiej nabrać wodę do naczynia czy wiaderka oraz opłukać owoce. Należy jednak pamiętać, iż baterie wysokie zarówno zlewozmywakowe jak i umywalkowe „chlapią”, gdyż woda spadająca z większej wysokości uderza ze znacznie większą siłą.