www.tak-mieszkam.pl
Pomysły na mieszkanie modne i wygodne !
Urządzamy łazienkę - dobierz wyposażenie
Jak funkcjonalnie i ładnie urzadzić łazienkę
Nie zapominajmy też o oszczędności i dbałości o środowisko! Istotnym kryterium jest oszczędność wody przy jednoczesnym doskonałym systemie spłukiwania. Przyciski umożliwiające spłukiwanie za użyciem 3 lub 6 litrów oraz ergonomiczne kształty syfonu pozwalające wodzie na dotarcie do wszystkich zakamarków gwarantują zachowanie miski ustępowej w czystości przy jednoczesnej oszczędności wody. Zastosowanie miski ustępowej ze spłuczką wyposażoną w dwudzielny przycisk spłukiwania, w porównaniu z miską ze zwykłą armaturą, umożliwia czteroosobowej rodzinie zaoszczędzenie 22 metrów sześciennych wody rocznie! Przy stale rosnących cenach wody i odprowadzanych ścieków ma to duże znaczenie.
Niestety tylko nieliczni mają komfort posiadania dwóch lub więcej łazienek w domu. W "blokowiskach", czyli tam gdzie mieszka najwięcej osób, przeważnie jest tylko jedna łazienka i to w dodatku o małej powierzchni. I tu pojawia się pierwszy dylemat: wanna czy prysznic? Oczywiście najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest posiadanie obydwu, jednak w większości przypadków jest to niemożliwe. Natrysk to propozycja do bardzo małych łazienek oraz dla młodych, aktywnych osób. By zwiększyć użyteczność kabiny prysznicowej można zainstalować głębszy brodzik. Gdy zaś pod jednym dachem mieszkają dzieci i osoby starsze wanna będzie wyborem koniecznym. Jest to również dobra propozycja dla osób lubiących długie, relaksujące kąpiele. Kompromisowym wyjściem z tej sytuacji jest zainstalowanie przy wannie parawanu prysznicowego - to idealne wyjście by na małej przestrzeni połączyć wiele funkcji.
Łazienka to najbardziej popularne miejsce umieszczania pralki. Jednak trzeba pamiętać, że zajmuje ona dużo miejsca, dlatego trzeba dla niej zarezerwować sporo przestrzeni, by bezpiecznie ją zainstalować. Pralkę najlepiej jest zabudować, tak by cała przestrzeń była estetyczna. Należy pamiętać o tym, by miejsce w którym ma znajdować się pralka było o ok 10 centymetrów szersze, za względu na drgania, w jakie wpada to urządzenie podczas pracy. W bardzo małych łazienkach sprawdzą się pralki ładowane od góry, które zabierają tylko 40 centymetrów szerokości, jednak o wiele trudniej jest je zabudować. Warto również zaplanować szafki na niezbędne środki do prania, takie jak proszek czy płyn do płukania tkanin oraz wygospodarować miejsce na kosz z brudną bielizną. Alternatywną opcją jest umieszczenie pralki w zabudowie kuchennej.
To, co znajdzie się na ścianach i podłodze łazienki ma bardzo duży wpływ na to, jaki charakter będzie miało to pomieszczenie. Płytki ceramiczne (czyli glazura i terakota) to niezliczona ilość kolorów i wzorów, pozwalają one na urządzenie łazienki w niemal dowolnym stylu. Można je dowolnie łączyć, mieszając kolory płytek, ich wielkość lub fakturę. Naturalny kamień dobrze prezentuje się w dużych salonach kąpielowych. By wydobyć jego naturalne piękno, potrzebna jest przemyślana koncepcji łazienki. Najczęściej używane materiały naturalne to marmur, trawertyn, granit oraz onyks. Drewno nadaje ciepły klimat łazience, jest przeciwwagą do chłodnych elementów takich jak ceramika czy armatura. Najlepiej nadają się do tego egzotyczne, odporne na wilgoć gatunki drzew, takie jak jatoba czy merbau. Na łazienkowych ścianach znaleźć mogą się również farby lub tapety - trzeba tylko pamiętać by wybrać odpowiednie ich rodzaje, przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń.