www.tak-mieszkam.pl
Pomysły na mieszkanie modne i wygodne !
Oświetlenie w mieszkaniu
Jak odpowiednio rozplanować oświetlenie w mieszkaniu
W zależności od rodzaju światła (żarowe, rtęciowe, neonowe, halogenowe), jego barwy (zimna, ciepła, naturalna), rodzaju użytych opraw (kinkiety, żyrandole, lampy stojące), a przede wszystkim od ich umiejscowienia w pomieszczeniu (sufit, ściana, podłoga) i ukierunkowania strumienia światła (w dół, w górę), zmienia się charakter wnętrza, jego klimat i nastrój. Światło sztuczne pozwala uzyskać wiele ciekawych, a nawet zaskakujących efektów. Zmienia kolor tkanin, tapet, ścian, mebli, a nawet obrazów, powiększa i pogłębia wszelkie nisze i zagłębienia znajdujące się w pomieszczeniu, meblach, przedmiotach.
Sposób oświetlenia wnętrza zależy od indywidualnych potrzeb, gustów i upodobań mieszkańców. Jedni czują się dobrze w pomieszczeniu, które jest jasno oświetlone wieloma punktami świetlnymi, inni wolą przebywać we wnętrzu wyciszonym, oświetlonym płomieniem świec. Trzeba pamiętać, że innych opraw świetlnych wymagają wnętrza stylowe, a zupełnie innych współczesne. Do tych drugich możemy wprowadzać lampy stylowe, ale tak, by nie dominowały w pomieszczeniu, a podkreślały jedynie jego charakter. Wprowadzając jednak do wnętrz stylowych oświetlenie współczesne, musimy uważać, by nie zakłócić harmonii danego stylu. Każde wnętrze wymaga zastosowania więcej niż jednego typu sztucznego oświetlenia.
Źródła światła (czyli żarówki i świetlówki) różnią się od siebie m.in. długością świecenia, wydajnością, barwą światła i ceną.
Żarówki dostępne są w dwóch odmianach:
- tradycyjne - mają światło ciepłe, żółte, dodające pomieszczeniom przytulności. Bańki żarówek mogą być przezroczyste lub matowe - białe lub barwione na pastelowe kolory. Natężenie światła zależy od mocy żarówek. Są tanie, ale w porównaniu z innymi zużywają najwięcej prądu do wytworzenia tej samej ilości światła.
- halogenowe - dają światło jasne o barwie białej, podobne do światła dziennego, dzięki czemu wiernie oddają kolory oświetlanych przedmiotów. Można też kupić halogeny z filtrami, które nadają światłu ciepłą barwę. Żarówki halogenowe dają średnio dwa razy więcej światła niż tradycyjne tej samej mocy i świecą dwa-trzy razy dłużej. Żarówki halogenowe wysokonapięciowe (przystosowane do zasilania prądem o napięciu 230 V) można stosować w takich samych oprawach jak żarówki tradycyjne, niskonapięciowe zaś (6, 12 lub 24 V) - w oprawach specjalnych. W zależności od modelu wysyłają światło rozproszone pod szerokim kątem lub skupione. Te żarówki wymagają też transformatora, który odpowiednio obniży napięcie dopływającego do nich prądu.
Uwaga: transformator nagrzewa się podczas pracy, nie można więc go szczelnie obudowywać.