www.tak-mieszkam.pl
Pomysły na mieszkanie modne i wygodne !
Sufit w mieszkaniu
Wszystko o sufitach podwieszanych
Sufit podwieszany to także dobry sposób na zmianę lub poprawę proporcji wnętrza. Już samo zamontowanie sufitu zawsze go obniża, co na ogół jest korzystne w wysokich pomieszczeniach. Ale odpowiednio zakomponowany sufit podwieszany może również sprawić, że niskie wnętrze będzie wydawało się wyższe. Wystarczy sufit podwieszany zamontować tylko na fragmencie stropu – tak aby skośnie przecinał czy miękko wił się wzdłuż lub wszerz pomieszczenia. Lampki zaś umieścić nad płytą i skierować emitowane przez nie światło na strop. Natomiast wąskie wnętrze będzie sprawiało wrażenie szerszego, jeśli w podwieszonym suficie punkty świetlne utworzą poprzeczne pasy, a na dłuższe ściany skierujemy mocne, ale rozproszone światło.
Sufity podwieszane można formować w skosy, łuki i fale. Takie przestrzenne sufity stosuje się przede wszystkim jako wystrój eleganckich biur, ale niektórzy zdobią w ten sposób także wnętrza domów. Najczęściej stosuje się obniżenie płaszczyzny sufitu wokół ścian, aby w pustej przestrzeni między płytami gipsowo-kartonowymi a stropem ukryć przewody wentylacji nawiewno-wywiewnej lub inne instalacje wewnętrzne. Przejście między jedną płaszczyzną poziomą tuż pod stropem a drugą - niżej przy ścianie - może być uformowane skośnie lub krzywoliniowo (w skos, łuk, wycinek koła).
Płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe najczęściej dostępne są o szerokości 1,2 m i wysokości 2-3 m, lub jako małe płyty do zabudowy sufitów podwieszanych i pomieszczeń (1×1,5 m).
W wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, pralnia stosuje się płyty impregnowane, tzw. wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe (mają kolor zielony).
Projektując kształt podwieszanego sufitu, trzeba jednak pamiętać, że powinien on harmonizować z formami i układem innych elementów wnętrza – zarysem ścian, meblami, podziałami kolorystycznymi lub przebiegiem stref zaakcentowanym np. na podłodze różnymi materiałami.