www.tak-mieszkam.pl
Pomysły na mieszkanie modne i wygodne !
Rodzaje baterii łazienkowych i kuchennych
Czym się kierować przy wyborze baterii łazienkowych i kuchennych
Po trzecie – serce baterii – głowica ceramiczna. Jest to najważniejszy element każdej baterii decydujący o jej trwałości i poprawnym funkcjonowaniu (szczelności).
Głowice ceramiczne zapewniają precyzyjną regulację ilości wypływającej wody oraz odpowiadają za proporcje Active Imagezmieszanej ciepłej i zimnej wody. Niektóre głowice posiadają wbudowane ograniczniki wypływu pozwalające na indywidualne dopasowanie maksymalnego poboru ciepłej wody. Jest to szczególnie pożądana funkcja w budynkach użyteczności publicznej, hotelach, restauracjach, gdzie nikt nie zwraca uwagi na zużycie ciepłej wody, zazwyczaj otwierając wypływ do maksimum możliwości. Ograniczniki chronią także przed poparzeniem przez gorącą wodę. Dobrej jakości głowica powinna być wyposażona w tzw. „tłumik”. Jest to sitko umieszczone wewnątrz głowicy, którego zadaniem jest rozbijanie i mieszanie strumieni ciepłej i zimnej wody. Taka głowica daje komfort cichej pracy i nie wydaje charakterystycznego, nieprzyjemnego szumu przepływającej wody.
Po czwarte – uszczelki i filtry.
Dobrej jakości głowica, a co za tym idzie bateria, będzie służyła użytkownikowi przez wiele lat pod warunkiem, iż zabezpieczymy ją przed dostawaniem się zanieczyszczeń (piasek, rdza). Do tego celu należy podczas montażu baterii w instalacji wodnej użyć specjalnych filtrów kątowych i uszczelek z filtrem siatkowym. Niektórzy producenci dołączają tego typu elementy w komplecie z baterią.
Elegancka bateria o niebanalnym kształcie to jedna z pierwszych rzeczy, na jaką zwracamy uwagę w łazience. Nadaje ona wnętrzu wyrazu i stanowi o jego ostatecznym wyglądzie. Dlatego tez warto zastanowić się nad oryginalną baterią łazienkową.
Kąpiel bez stresu, czyli baterie termostatyczne
Sprawdzanie temperatury wody łokciem przez zatroskanych rodziców to już przeszłość. Teraz możemy z góry ustalić, jaką kąpiel chcemy przygotować naszemu dziecku. Baterie termostatyczne zabezpieczają przed ryzykiem poparzenia się w kąpieli i pod prysznicem. Wbudowany w baterię element termostatyczny utrzymuje optymalną dla nas temperaturę. Regulator temperatury ma często naniesioną podziałkę ze stopniami Celsjusza, a dodatkowo blokadę w postaci przycisku (ogranicza ona dopływ ciepłej wody, jeżeli jej temperatura przekroczy bezpieczne 38 °C). Dzięki takim zabezpieczeniom ryzyko poparzenia się wodą przez któregokolwiek z domowników maleje do minimum. Korpus baterii termostatycznej Oras jest dodatkowo pokryty izolacyjną warstwą tworzywa ABS, która nie nagrzewa się nawet jeżeli korzystamy z bardzo ciepłej wody. Termostat jest stosowany także w bateriach wannowo-natryskowych.
Racjonalne zużycie wody do codziennej higieny, przygotowania posiłków i prania stanowi pożytek nie tylko dla naszej kieszeni, ale i dla środowiska. Aby to osiągnąć bez większych starań, warto zamontować baterie, które będą pilnowały za nas oszczędnego poboru wody. Aby płacić mniej za wodę, a jednocześnie by odbywało się to bez uszczerbku dla higieny i naszego komfortu, powinniśmy zainwestować w odpowiednie baterie zmniejszające zużycie wody.
Duży wpływ na zużycie wody ma zarówno rodzaj zamontowanej baterii (jedno- czy dwuuchwytowa), jak i zastosowanie perlatora oraz ograniczników wielkości strumienia.
Perlator. Element ten mocuje się na końcu wylewki baterii, a jego zadaniem jest zwiększenie strumienia wody przez jego napowietrzenie. Dzięki temu następuje ograniczenie zużycia wody nawet o 50%, mimo że wydaje się, iż z baterii wypływa jej tyle samo. Co ważne, taka zamiana nie zmniejsza skuteczności mycia, a napowietrzony strumień nie powoduje rozchlapywania wody po "zderzeniu się" z ręką lub umywalką.
Jednouchwytowe kontra dwuuchwytowe. Pobór wody z baterii dwuuchwytowej wymaga za każdym razem odkręcenia dwóch pokręteł w celu nastawienia odpowiedniego strumienia i temperatury wody. Marnuje się wtedy bezpowrotnie dużo wody - tym więcej, im więcej czasu potrzeba na tę regulację. Natomiast uruchomienie baterii jednouchwytowej za pomocą jednej dźwigni ustawiamy zarówno siłę strumienia, jak i jego temperaturę) jest znacznie prostsze i trwa znacznie krócej. Dzięki temu baterie jednouchwytowe pozwalają zaoszczędzić około 30% wody w stosunku do dwuuchwytowych.