www.tak-mieszkam.pl
Pomysły na mieszkanie modne i wygodne !
Podłoga w mieszkaniu
Jaką podłogę wybrać
Warstwa spodnia wykonana jest najczęściej z melaminy. Zabezpiecza ona panele przed wilgocią i zapewnia im stabilność kształtu. Panele laminowane mają określoną klasę ścieralności, oznaczaną symbolami od AC 1 do AC 4 (im wyższa liczba, tym lepsza odporność na ścieranie). Na przykład do pomieszczeń intensywnie użytkowanych (holl, kuchnia) należy wybierać panele klasy AC 3 i AC 4.
Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się jedynie ich krawędzie. Są panele z wpustem i wypustem (przystosowane są do łączenia na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym (ich krawędzie są tak ukształtowane, by można je było łączyć bezklejowo, na zatrzask).
Posadzki z paneli laminowanych są bardzo akustyczne, w zetknięciu z butami na twardej podeszwie lub pazurami psich łap wydają nieprzyjemne dla ucha stuknięcia. Można tę wadę nieco skorygować, układając jako podkład matę eliminującą hałas (najpopularniejsze są maty poliuretanowe lub maty z zaimpregnowanego włókna drzewnego); niektóre firmy oferują panele z wbudowanym systemem tłumiącym kroki. Podłogi z paneli laminowanych nie są odnawialne. Nie można ich cyklinować ani lakierować.
By panele na długo zachowały ładny wygląd, trzeba o nie odpowiednio dbać. Posadzkę myje się za pomocą wilgotnej ścierki lub lekko zwilżonego mopa i łagodnego detergentu. Warto używać środków czyszczących o działaniu antystatycznym - nie będą się wówczas elektryzować. Ponadto ładny wygląd posadzki osiągnie się, przemywając ją raz na jakiś czas środkiem nabłyszczającym. Niewielkie wyszczerbienia lub ubytki w panelach można wypełnić specjalnym akrylowym kitem uszczelniającym. Kit taki produkowany jest w kolorze kilku najpopularniejszych gatunków drewna.
W kuchni i łazience lepiej jest natomiast zastosować płytki ceramiczne, potocznie nazywane terakotą (ale pamiętajmy, że terakota, to tak naprawdę tylko jeden z rodzajów płytek). Dzięki glazurowaniu powierzchnia płytek jest gładka i nie wchłania wilgoci, jest więc łatwa do utrzymania w czystości i szczególnie przydatna w pomieszczeniach, w których używa się często wody.
Jeżeli chcemy mieć oryginalną podłogę może warto wykorzystać na przykład:
Korek - z korka produkuje się parkiety, płytki, boazerie i panele. To materiał popularny ze względu na swoje wyjątkowe zalety. Jest bardzo lekki (powietrze to 90% jego objętości i ok. 50% masy), nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów, a także niepodatny na działanie wilgoci. Nie ulega odkształceniom. Słabo przewodzi ciepło, więc dobrze izoluje termicznie. Dzięki swojej komórkowej budowie ma zdolności pochłaniania drgań, fal dźwiękowych i wibracji. Jest antystatyczny, nie przyciąga więc i nie pochłania kurzu, dlatego nie stanowi zagrożenia dla alergików i astmatyków. Jest trwały i mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.