Kauczuk - z kauczuku naturalnego i podobnego do niego syntetycznego produkuje się opony, dętki, gumowe części obuwia. Wykorzystywany jest też do wyrobu wykładzin i płytek podłogowych. Kauczukowe wykładziny oprócz bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej (na ścieranie i uderzenia) są antystatyczne oraz odporne na wilgoć, działanie kwasów, rozpuszczalników i zasad. Trudno się zapalają, a w czasie pożaru nie wydzielają toksycznych substancji. Dobrze izolują akustycznie. Mają bardzo stabilne wymiary i są elastyczne. Mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe.

Podłoga kauczukowa Kauczuk na podłodze Podłoga z kauczuku Kauczukowa podłoga

Żywica - coraz popularniejsze są bardzo trwałe posadzki z żywic: epoksydowych, poliuretanowych, akrylowych oraz winyloestrowych. Najpowszechniej stosowane są jednak poliuretanowe (odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników chemicznych) oraz epoksydowe (o podwyższonej mrozoodporności, niewrażliwe na promieniowanie UV). Żywice na posadzki łączy się z wypełniaczami, np. piaskiem kwarcowym oraz pigmentami mineralnymi, plastyfikatorami. Podłogi z żywic pasują do nowocześnie urządzonych wnętrz, do domów, w których jest dużo dzieci, a także tam, gdzie np. hoduje się psy itd.

Żywica na podłodze Nowoczesna podłoga Żywica na ścianie

Szkło - oprócz ściennych, dostępne są też szklane pustaki podłogowe o większej wytrzymałości. Mogą być kwadratowe oraz okrągłe. Wykonane ze szkła niebarwionego, dostępne w kilku wzorach, są transparentne bądź matowione. Wszystkie nadają się do budowy np. stopni schodów, podłóg podwieszanych, antresoli, mostków, trapów. Możliwe jest również zbudowanie z nich stropu, będącego zarazem podłogą następnej kondygnacji, jednak taki projekt powinien być przygotowany przez architekta i konstruktora. Można je też układać jak kafle i podświetlić od spodu za pomocą węży świetlnych.

Szklana podłoga Szkło w mieszkaniu

To są pomysły dla tych, którzy nie chcą drewna, kamienia ani klasycznych płytek. Dla osób, którym marzą się oryginalne rozwiązania.